آیا می توانم از خشونت پرهیز کنم؟

 

خشم یک واکنش هیجانی و احساسی است که نسبت به یک موقعیت یا فردی که موجب نرسیدن ما مثلا به یک هدف، خواسته، آرزو یا شیئ می شود، ایجاد می گردد. این خشم می تواند در خیال صورت گیرد و در بیشتر موارد به یک تهدید بیرونی مرتبط می شود. وقتی فرد به خشم خود که بیشتر جنبه ی درونی دارد غلبه نکند احساس او به پرخاشگری که جنبه ی بیرونی دارد منجر می شود.

در وضعیت های خشم آور طرز فکر تغییر می یابد و وقتی که احساساتی مانند خشم بروز می کند در بدن یک سلسله واکنش های جسمانی را ایجاد می کند که منجر به درگیری فیزیکی و بدنی یا فرار از موقعیت می شود.

به یک مثال توجه کنید:

رضا هنگام خشم دچار حالاتی چون، گرفتگی بعضی از اعضای بدن مثل کمر و کتف، کاهش اشتها، کاهش توجه، شروع سردرد، بداخلاق شدن، غمگین و ناراحت شدن و … می گردد.

حال بیایید عوامل به وجود آورنده ی خشم  و دلایل خشمگین شدن را بررسی کنیم.

1)چه کسانی موجب خشم شما می شوند؟

بیشتر افراد گفته اند دیگران موجب خشم ما می شوند. در مواردی خشم نسبت به فرد مورد علاقه تجربه می شود. دوستان و آشنایان نزدیک مانند مادر، پدر و دوست صمیمی نیز از عوامل خشم ما هستند.

حال فکر کنید چه کسانی بیشتر شما را خشمگین می کنند؟

 

2) چه چیزی موجب خشم می شود؟

جای تعجب ندارد که علت خشم حول نیازها، ناکامی ها و خواسته های فرد می چرخد. وقتی کسی موجب می شود شما به خواسته ی خود نرسید و انتظارات شما برآورده نشود، این مسأله موجب تحقیر شما شده و خشمگین می شوید.

موقعیت هایی که موجب خشم می شود:

مسخره یا تحقیر شدن،

قرارگرفتن در معرض پرخاشگری از طرف دیگران،

مورد بی اعتنایی یا بی توجهی قرار گرفتن،

آسیب دیدن از طرف دیگران (عمدی یا غیر عمدی)

 

چه موضوعاتی بیشتر شما را خشمگین می کند؟

 

3) چرا افراد خشمگین می شوند؟

بیشترین دلیلی که افراد برای خشمگین شدن گزارش می کنند، نشان دادن اقتدار و استقلال خود است. مسأله دیگر به کنترل درآورده شدن آن ها توسط دیگران و انتقام گرفتن و تخلیه ی انرژی می باشد.

تا به حال فکر کردید که چرا خشمگین می شوید؟

 

4) واکنش دیگران نسبت به خشم چیست؟

بیشترین واکنش هایی که نسبت به خشم گزارش می کنند عبارتند از: بی تفاوتی یا عدم نگرانی، دفاع، عذرخواهی یا علایم دیگری مانند: پشیمانی، انکار مسئولیت، احساس ناراحتی، طرد شدگی و سکوت. این واکنش ها عمدتا به نفع فرد خشمگین نخواهد بود.

واکنش شما عمدتا نسبت به خشم چیست؟

5) واکنش فرد خشمگین نسبت به خشم خود چیست؟

بیشترین واکنش افراد به ابراز خشم خود عبارت از احساس تحریک پذیری، خصومت، عصبانیت، افسردگی، ناراحتی و غمگینی، احساس شرمندگی و گناه، احساس آرامش و پیروزمندی و … است.

علایم هشدار در مورد خشم

علایم جسمانی همراه با خشم عبارتند از:

افزایش ضربان قلب

افزایش فشار خون

گشاد شدن مردمک چشم

منقبض شدن عضلات

تغییر رنگ چهره (سرخ شدن یا رنگ پریدگی)

داغ شدن یا یخ کردن

بی حس شدن برخی از قسمت های بدن

تغییر تنفس

هر فردی در هنگام عصبانیت برخی از این علایم را تجربه می کند. هنگام عصبانیت کدام یک از  این علایم در شما دیده می شود؟

مورد دیگری که مهم می باشد ترتیب ظهور این علایم است. اولین علامتی که هنگام خشم در شما به وجود می آید کدام است؟ علایم بعدی کدامند؟ از زمان کدام علامت است که دیگر کنترل خشم سخت می شود؟

در ادامه شاید این سوال برای  شما مطرح شود که چرا افراد مختلف در یک موقعیت مشابه احساس متفاوتی دارند یا حداقل شدت احساسشان فرق می کند؟

به مثال زیر توجه کنید:

سمانه و مریم با هم دوست هستند. آن ها در حال رفتن به مدرسه بودند که یکی از دوستان نزدیک خود، دریا را دیدند که از طرف دیگر خیابان می گذشت. هر دو دست خود را به علامت سلام بالا بردند، ولی دریا بی اعتنا به آن ها راه خود را ادامه داد. سمانه عصبانی شد ولی مریم اصلا ناراحت نشد. به نظر شما چرا احساس آن ها در این مثال متفاوت بود؟

سمانه عصبانی شد چون……………….

مریم عصبانی نشد چون……………………….

به نظر می رسد تفسیر ما از موقعیت، بیش از خود آن اهمیت دارد. پس در بسیاری از موارد،  ممکن است ما از کسی برنجیم و خشمگین شویم در حالی که فرد قصد رنجاندن ما را نداشته باشد

حتما در مورد این موارد فکر کنید تا در بحث بعدی روش های مدیریت خشم را بررسی کنیم.

 

نویسنده:سمانه کاملی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *