مهارت های زندگی

مهارت های زندگی

مقدمه

امروزه علیرغم ایجاد تغییرات عمیق فرهنگی و تغییر در شیوه های زندگی، بسیاری از افراد در رویارویی با مسائل زندگی، فاقد توانایی های لازم و اساسی هستند و همین امر آنان را در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره، آسیب پذیر نموده است. و ممکن است آنان را دچار آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، خشونت اختلالات روانی و بزهکاری و … نماید.

انسان ها برای مقابله سازگارانه با استرس ها، موقعیت های مختلف و کشمکش های زندگی به کارکردهایی نیاز دارند که آنان را در کسب این توانایی ها تجهیز می کند. کارکردهایی نظیر شناخت عواطف و رفتارها که در قالب ساختارهایی مانند عزت نفس،خودکارآمدی، توانایی حل مسئله و مقابله، درک از خود، مهارت های اجتماعی و بین فردی تجلی می یابند.

*مهارت های زندگی

منظور از مهارت های زندگی آن دسته از توانایی های روانی – اجتماعی است که فرد را برای مقابله مؤثر با کشمکش ها یاری می بخشد. این توانایی ها فرد را قادر می سازد تا در رابطه با سایر انسان ها ، جامعه، فرهنگ ومحیط خود، مثبت و سازگارانه عمل کند. و سلامت روان خود را تامین نماید.

سازمان جهانی بهداشت، مهارتهای زندگی را چنین تعریف نموده است: “توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت، به گونه ای که فرد بتواند با چالش ها و ضروریات زندگی روزمره کنار بیاید.”(WHO،1994)

*اهداف مهارت های زندگی

تقویت اعتمادبه نفس

تقویت روحیه ی مشارکت و همکاری

کمک به شناسایی و بیان احساسات

تامین سلامت جسمی و روانی

تقویت مهارت های ارتباطی

ارتقای سازگاری فرد با خودش، دیگران و محیط زندگی اش

*مهارت خودآگاهی

حتما تا به حال شنیده اید که می گویند اگر خودت را بشناسی خدا را هم شناخته ای. این جمله نشان دهنده ی اهمیت خودشناسی در انسان است. کسب این مهارت به شما کمک می کند تا شناخت بیشتری از خود، خصوصیات رفتاری، نیازها، خواسته ها،  اهداف، نقاط ضعف و قوت، احساسات، ارزش و هویت خود داشته باشید.
*شناخت خود فیزیکی
اولین بخش از خود که آسان تر از جنبه های دیگر قابل شناسایی است، خود فیزیکی است که به حس و تصوری گفته می شود که نسبت به بدن خود داریم. باید بدانیم که  بخشی از ارتباط ما با دیگران از طریق زبان بدن یا ارتباط غیرکلامی است. شاید بدون آنکه خود کاملا مطلع باشیم با بدنمان پیام های مختلفی ارسال می کنیم پس باید آگاه باشیم با بدن خود چه پیامی را ارسال می کنیم.
تمرین
فهرستی از مشخصات فیزیکی و ظاهری خود را بر روی یک برگ کاغذ بنویسید سپس مشخصات فیزیکی یکی از کسانی که خیلی از او خوشمان می آید و کسی که اصلا از او خوشمان نمی آید، آن گاه به این سوالات زیر پاسخ دهید:
1-کدام مشخصات ظاهری خود را خیلی می پسندیم و کدام را نه؟
2-دوست داریم کدام ویژگی مان تغییر کند؟
3-کدام مشخصات ظاهری ما شباهت زیادی به والدینمان دارد؟

*بررسی و شناخت نقاط قوت و ضعف خود

تمرین 1

یک ورق کاغذ بردارید و در جایگاه سوم شخص توصیفی از خودتان بنویسید: مثلا سمانه جعفری دختری است بلند قد که در سال دوم دبیرستان مشغول به تحصیل در رشته ی تجربی است. ……

سعی کنید بدون ویرایش و با سرعت در مدت 5 دقیقه این کار را انجام دهید

تمرین 2

از خود بپرسید کدام سه کار را می توانم به خوبی انجام دهم؟ و مهم ترین کاری که در زندگی ام انجام داده ام چیست؟

*بررسی شناخت ویژگی ها خود

تمرین1:

ابتدا ویژگی های اخلاقی که در خود سراغ داریم را بنویسیم سپس شش نفر از افرادی که ما را می شناسند انتخاب کرده و از هر کدام بخواهیم سه ویژگی مثبت یا سه مهارت و سه ویژگی منفی که در ما سراغ دارند بگویند و در نهایت نظر آن ها را با یادداشت های خود مقایسه کنیم

تمرین2:

بیندیشیم دوست داریم از ما تحت چه عنوانی یاد کنند؟

*بررسی اهداف

تمرین 1

فرض کنید با چند تن از دوستان خود قرار گذاشته اید همدیگر را بعد از 10 سال ملاقات کنید. تصور کنید در آن موقع در چه وضعیتی هستید؟ می خواهید چه خصوصیاتی به شخصیت شما اضافه شده باشد؟ در چه رشته ای تحصیل کرده اید؟ مشغول به چه کاری هستید؟ درآمدتان چقدر است؟

تمرین 2

از خود بپرسید اگر فقط شش ماه از زندگی ام باقی مانده باشد، در این فرصت باقی مانده چه کارهایی انجام می دهم؟

0

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *