نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک امروزه به عنوان دوپینگ اخلاقی شناخته شده است.

معمولاً بعد از تعداد جلسات درمانی با نوروفیدبک ، فرد کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز، فرد می تواند اضطراب خود را مدیریت کند. این به این معنی است که فرد می تواند به مغز خود بیاموزد که متمرکز باشد! وبا تمرکز بالا کار کند.

کاربردهای درمانی نوروفیدبک

 

1.بيش‌فعالي/كمبود توجه: (ADHD) بيش از هر زمان ديگري، براي درمان بیش فعالی از نوروفيدبك استفاده شده است.

85-80% کودکان مبتلا به ADHDبه وسيله نوروفيدبك بهبودي كامل می‌يابند.

 2. اضطراب (Anxiety) بسياري از متخصصان، به كارگيري نوروفيدبك به منظور درمان اضطراب را يكي از عمده‌ترين موارد و زمينه‌هاي استفاده از نوروفيدبك مي‌دانند. . نتايج پژوهشي نشان مي‌دهد كه در حدود 90-80% از بيماران اضطرابي با اين روش بهبود یافته‌اند.

 3. ناتواني يادگيري (Learning Disability) در اين مورد نوروفيدبك به تنهايي پاسخگوست و نيازي به درمان مكمل ندارد.

4. اختلالات خواب: اولين تغييراتي كه مراجعين عموماً بعد از شروع درمان با نوروفيدبك مشاهده مي‌كنند، تغيير و تنظيم خوابشان است. بنابراين مي‌توان از نوروفيدبك در درمان اختلالات خواب نيز استفاده كرد.

5.دردهاي مزمن و سردردهاي ميگرني: درمانگران و پزشكاني كه از نوروفيدبك براي درمان دردهاي مزمن و سردردهاي ميگرني استفاده كرده‌اند، اعلام كردند كه وقوع و شدت حملات ميگرن در اكثر موارد با استفاده از اين روش كاهش مي‌يابد و حتي از بين مي‌رود.

6. ارتقای عملکرد ورزشکاران و کنکوری ها: برای بالا بردن تمرکز در کنکوری ها بسیار موثر است بیش از 85-80% بهبودی صورت گرفته است

7. شب ادراری: به تنهایی با جلسات محدودی قابل درمان است