هیجان های آشفته ساز

بسیاری از افراد دست به گریبان هیجان­ های دردسرساز هستند. هیجان­ های آشفته­ ساز را می­توان هیجان­ هایی تعریف کرد که طاقت شما را طاق می­کنند و برای شما قابل تحمل نیستند. زمانی­که عصبانی، غمگین و یا وحشت­زده هستید، این هیجان­ها مثل امواج سهمگین، شما را به کام خود فرو می­برند.

اگر در زندگی خود دچار هیجان­ های آشفته­ ساز شده باشید، خوب می­دانید درباره چی حرف می­زنیم. احتمالا در زندگی خود روزهایی را تجربه کرده­ اید که دچار هیجان­ های آشفته­ ساز شدید، دقیقا مثل این­که در طوفانی سهمگین گیر کرده­ اید و هنگامی که خوشحال هستید، می­ترسید چون نمی ­خواهید این احساس را از دست بدهید. هر چه تلاش می­کنید به فرونشانی یا کاهش هیجان­های خود بپردازید، انگار بیشتر به دام این هیجان­های آشفته­ساز می­افتید. این وضعیت، آشفته­ کننده است.

پژوهش های زیادی نشان می­دهند که احتمالا هیجان­های شدید و آشفته­ ساز از همان ابتدای تولد به وجود می­آیند. اما نباید از کنار تأثیر مخرب آسیب­های ناگوار و غفلت­های دوران کودکی به سادگی گذشت. این موارد می­توانند بر بروز هیجان­های آشفته­ ساز تأثیر شگرفی بگذارند.

آسیب­های ناگوار به عنوان نقاط عطف رشد و تحول ما می­توانند آشکارا ساختار مغزی­مان را به گونه­ ای تغییر دهند که در برابر هیجان­های شدید و منفی، آسیب­پذیر شویم. با این ­حال، گفتن این­که هیجان­ های شدید اغلب ریشه در بنیادهای ژنتیک و تجارب ناگوار دارند، به این معنا نیست که هیچ کاری از دست افراد برای کنترل آن­ها برنمی­ آید.

هزاران نفر از افرادی که با هیجان ­های دردساز مشکل داشته­ اند با کمک روانشناسان و با استفاده از برخی تکنیک­ ها توانسته­ اند به خویشتن­ داری هیجانی بهتری دست یابند. آن­ها زندگی خود را تغییر داده­ اند و شما نیز اگر بخواهید می­توانید این مهارت ها را یاد بگیرید و به سر منزل مقصود برسید.

اما این مهارت­ها کدامند و چگونه می­ توانند به شما کمک کنند؟

  1. مهارت­های تحمل آشفتگی:

این مهارت­ها به شما کمک می­کنند تا با وقایع آشفته­ ساز بهتر مقابله کنید. این مهارت­ها شما را مقاوم­تر بار می­آورند و شیوه­های جدیدی به شما یاد می­دهند تا بتوانید اثرات آشفته­ ساز شرایط را کاهش دهید.

 

  1. مهارت های توجه آگاهی:

این مهارت­ها به شما کمک می­کنند که زمان حال را با آگاهی بیشتری تجربه کنید، در عین­حال که ذهن شما کمتر درگیر تجارب دردناک گذشته و تهدیدهای آینده شود. علاوه­بر این، توجه آگاهی ابزاری در اختیار شما قرار می­دهد تا دست از قضاوت­ها و افکار منفی (چه درباره خودتان و چه درباره دیگران) بردارید.

 

  1. مهارت­های تنظیم هیجانی:

این مهارت­ها به شما کمک می­کنند تا احساس­های خود را دقیق­تر بشناسید و بتوانید بدون درگیر شدن با هیجان­های آشفته­ ساز به مشاهده آن­ها بپردازید. هدف این مهارت­ها، تنظیم یا تعدیل احساس­های شماست بدون این­که واکنش منفی و مخربی از خودتان بروز دهید.

 

  1. مهارت­های ارتباط مؤثر:

این مهارت­ها، ابزار جدیدی برای ابراز باورها، نیازها، محدودیت ­گزینی و چاره­ اندیشی مشکلات بین فردی در اختیار شما قرار می­دهند. هدف چنین مهارت­هایی این است که در روابط بین فردی آسیب نبینید و با دیگران بر اساس اصل احترام متقابل رفتار کنید.

Mackay, m., Wood, j., Brantley, j. (2007)

دکتر سامرا حسینی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *